Idag började dagen stressigt och stökigt. Inte alls bra när man har Parkinson. Men vad gjorde det när jag skulle till bästa neurologen för att få delta i en kognitiv studie. Laddad att få bidra till forskningen. Tester på längden och tvären. Mycket kring ögonrörelser och minne. Och det gick dessutom bra för mig. Tacksamhet. Sedan skruvade vi lite på medicineringen. Inget konstigt.
Men när vi pratade om mina symptom så visade det sig att jag kanske har en annan jävla skitsjukdom också. Någon störning i det autonoma nervsystemet, dvs ”den del av nervsystemet som inte står direkt under viljans inflytande och som reglerar grundläggande livsprocesser, t.ex. blodcirkulation, andning, matsmältning, ämnesomsättning samt aktivitet i vissa körtlar.”. Jaha…?? Räckte det inte med Parkinson? Vad heter den här då?
Fortsättning följer men just nu är jag inte direkt på topp. Ska jag genomgå utredningen som tydligen är väldigt smärtsam? Eller ska jag strutsa och se hur det går? Sammantaget med en massa annat känns det faktiskt rejält pissigt idag. Too much! Sjukskrev mig för jag behöver få bryta ihop ett par dagar. Dra täcket över mig. Over and out.
Men stackare, STOR kram till dig ❤️❤️
GillaGillad av 1 person
Men fina du. Ta all tid du behöver. ❤️❤️❤️
GillaGillad av 1 person
Styrka 🙏🏼kärlek ❤️o kramar 🤗till dig älskade syster 👭
GillaGillad av 1 person
Dra ett tjockt gossigt täcke över huvudet, slicka såren. Det behövs ibland. Kram
GillaGillad av 1 person
All kärlek till dig kära Eva ❤️❤️
GillaGillad av 1 person
Styrkekramar 💕😍
GillaGillad av 1 person
Stor, stor styrke kram till dig❤️💕❤️
Stort tack för att du delar med dig😍
GillaGillad av 1 person
Styrkekramar fina du ❤
GillaGillad av 1 person
Kram! ❤️
GillaGillad av 1 person
Åh Eva – ja, det räcker som det är! Många kramar till dig ❤
GillaGillad av 1 person